Cisnormativnost

Oznaka za spolno nevtralno javno stranišče. V cisnormativni družbi so stranišča pogosto ločena po binarnem spolu, kar mnogim nenormativnim osebam omejuje dostop.

Císnormatívnost je predpostavka, da so vse osebe cisspolne ali bi morale biti cisspolne, torej doživljati svojo spolno identiteto skladno s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu. Cisnormativnost je tesno povezana s heteronormativnostjo. Kombinacija obeh, imenovana hetero-cis-normativnost ali cisheteronormativnost, predstavlja družbeno prevladujoče stališče, da so ali bi morali biti biološki spol, družbeni spol in spolna usmerjenost vseh oseb skladni.[1]

Izraz cisnormativnost se lahko nadalje nanaša na širši spekter predpostavk o pripisanem spolu, kot je predpostavka o binarnem spolu ali pričakovanja o vedenju, skladnem s spolnimi vlogami, tudi če so transspolne identitete sicer prepoznane. Cisnormativnost je oblika cisspolnosti kot ideologije, ki spodbuja različne normativne predstave o spolu, s čimer se razveljavljajo posameznikove lastne spolne identitete, podobno kot heteroseksizem ali abilizem.

Cisnormativnost se v govoru kaže že pri npr. ločevanju cisspolnih in transspolnih oseb, pri čemer cisspolne osebe veljajo za "normalne“, transspolne osebe pa za izjemo. Skladno s tem se cisnormativnost kaže na način, da se navadno o transspolnih osebah govori kot o "transspolnih osebah" ali "trans osebah" (tudi trans moški, trans ženska itd.), pri cisspolnih osebah pa se izraza "cisspolna" navadno ne uporabi, saj cisspolne osebe veljajo v družbi za normativne.

Cisnormativna zakonodaja lahko zahteva diagnozo duševne motnje ali sterilizacijo kot predpogoj za pravno priznanje spolne identitete transspolne osebe, cisnormativnost v zdravstvu pa povzroča, da imajo transspolne osebe težave pri iskanju primerne zdravstvene oskrbe, ali pa so prisiljene v uporabo spolno ločenih prostorov, v katerih se počutijo neprijetno ali pa so lahko telesno ali drugače ogrožene. Zaradi tega se nekatere transspolne osebe izogibajo zdravstveni oskrbi ali zdravnikom ne razkrijejo svoje spolne identitete.

Nebinarne osebe so družbena manjšina, ki jo cisnormativnost lahko bolj prizadane. Cisnormativnost v družbi lahko spodbuja negativen odnos do nebinarnih identitet, kot je predpostavka, da bi si morale "samo izbrati“ moškost ali ženskost pri svojem spolnem izrazu in siceršnjem udejanjanju v javnem življenju.[2]

  1. Kinitz; Salway, David; Travis (2022). »Cisheteronormativity, Conversion Therapy, and Identity Among Sexual and Gender Minority People: A Narrative Inquiry and Creative Non-fiction«. Qualitative Health Research.{{navedi splet}}: Vzdrževanje CS1: več imen: seznam avtorjev (povezava)
  2. Worthen, Meredith G. F. (2021). Why Can't You Just Pick One? The Stigmatization of Non-binary/Genderqueer People by Cis and Trans Men and Women: An Empirical Test of Norm-Centered Stigma Theory. Sex Roles. str. 343–356.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne