Dekoratsioonimaal

Dekoratsioonimaal (inglise keeles scenic art/scenic painting) on osa stsenograafiast, mis tegeleb teatrilavale dekoratsioonide loomisega, peamiselt maalimise teel. Sõna "dekoratsioonimaal" on tulnud sõnast skēnikos (kreeka keeles "osa lavast"). [1]

Dekoratsioonimaal on seotud peamiselt ooperiga, kuna suurel laval on maalitud tausta kasutamine väga praktiline. Maalitakse tavaliselt pehmele lõuendile, näiteks kangale, ning veel suurtele seintele ja põrandale ning muudele pindadele, nagu puit, papp, erinevad plastid ja metallid. Maalitud pinna suurus sõltub lava suurusest ja loodud kujundusest.

Dekoratsioonimaaliga tegeleb maalikunstnik, kelle oskuste hulka kuulub maastikumaal, portree, trombe l'oeil (prantsuse keeles "silmapete") maalitehnika ja tekstuuride imiteerimine ning lisaks oskused joonistamises, kalligraafias, joonestamises, vormimises, krohvimises ja kuldamises. Kunstnikul tulevad samuti töös kasuks teadmised kunstiajaloost, värviteooriast ja maalimistehnikatest. Maalimistöös kasutab kunstnik akrüülvärve, õlivärve või temperavärve. Dekoratsioonimaali tehes eeldatakse oskust maalida nii kahe- kui ka kolmemõõtmelisi kujunduselemente. Maalikunstnik peab suutma jäljendada ja luua lavakunstniku poolt antud kavandi järgi soovitud lavakujundust. Tihti on nõudlus lõpptulemust suuremale pinnale maalida, selle jaoks suurendab maalikunstnik kavandit ruudustiku abil.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne