Andmekorruptsioon ehk andmelaostus (ingl data corruption) viitab andmetervikluse sihilikule või juhuslikule rikkumisele [1]. Erinevate arvutiprotsesside (näiteks andmete kirjutamine, lugemine, talletamine, ülekandmine või protsessimine) töö jooksul võivad tekkida tõrked, mille tulemusel võib osa algandmetest muutuda kõlbmatuks. Arvuti-, ülekande- ja andmesüsteemide puhul kasutatakse erinevaid lahendusi, et piirata tõrgete teket või tagada nende tekkimise korral andmete puutumatust.
Andmekorruptsiooni tõttu võib failisüsteem korrumpeerunud andmeid sisaldavate failide lugemisel tagastada ootamatuid tulemusi. Rikutud andmete lugemine võib põhjustada nii väiksemaid probleeme andmete lugemisel kui ka ohtlikke süsteemi tõrkeid, mistõttu süsteem lõpetab töötamise. Näiteks, kui osa või kõik dokumendifaili andmetest on rikutud ja kasutaja proovib dokumenti avada, siis kuvatakse veateade, mille järel võib fail osalise korruptsiooni juhul avaneda vigadega või täieliku korruptsiooni juhul üldse mitte avaneda [2].
Andmete rikkumist võib esineda mitmetel erinevatel põhjustel alustades füüsilistest andmekandjate vigastustest ja lõpetades tarkvaras tekkinud tõrgetega. Sageli põhjustab andmete korruptsiooni ka pahaloomuline tarkvara. Arvutiviirused võivad algandmeid üle kirjutada, nende lähtekoodi modifitseerida või andmeid jäädavalt kustutada, mille tulemusel kogu süsteem võib muutuda töökõlbmatuks [3].
Kui andmed ei ole täielikult korrumpeerunud, siis on neid võimalik taastada käitades spetsiifilist tarkvara, mis võib fragmenteerunud faili osad andmekandja muudest sektoritest üles leida või üritada rikutud andmeid paarsuse abil asendada [4].