ha-Cvi (hebrejsky הצבי, doslova Jelen, přepisováno též Hazewi) byl hebrejský psaný list vycházející v turecké Palestině od roku 1885 jako jedno z prvních hebrejských periodik tištěných v Palestině a jako první deník.
List vznikl v roce 1885, kdy tento týdeník převzal Eliezer Ben Jehuda, hlavní postava obnovy novověké hebrejštiny. Ben Jehuda už předtím spolupracoval s listem ha-Chavacelet. V ha-Cvi se soustřeďoval spíše na zpravodajství na rozdíl od převahy komentářů a názorových článků v předchozích novinách. Sám to komentoval tak, že „ha-Cvi je deník, který vychází jednou za týden.“ Z novin se rychle stal první a nejvýznamnější tiskový orgán jišuvu a sionistického tábora. Sloužil také jako zdroj šíření moderní hebrejštiny, která začínala svou obnovu coby mluvený jazyk. Poprvé se tu objevovala některá slova, která pro novodobou hebrejštinu Ben Jehuda vymyslel.[1] Od ledna 1900 vycházel list dvakrát týdně, v úterý a pátek.[2]
V roce 1901 získal Ben Jehuda povolení od tureckých úřadů, aby mohl vydávat vlastní noviny. Tehdy přejmenoval ha-Cvi na Haškafa (השקפה, Pohled). Týdeník Haškafa pak v roce 1904 přešel na frekvenci dvou vydání týdně.[1] V roce 1908, v souvislosti s Mladotureckou revolucí, došlo v Palestině k jistému uvolnění poměrů. Ben Jehuda toho využil. Nejprve proměnil noviny Haškafa na list vycházející několikrát týdně (s cílem zřídit z nich deník). Nakonec ale 30. září 1908 obnovil název původních novin ha-Cvi a začal je vydávat jako deník, první hebrejský deník na území Palestiny. Noviny Haškafa si ponechal jejich vydavatel Jisra'el Širizli.[3] Vedení ha-Cvi se ujal syn Ben Jehudy Itamar Ben Avi (mimochodem první člověk v novověku, jehož mateřskou řečí byla hebrejština).[4] V roce 1909 už deník dosahoval nákladu 1200 výtisků. Kromě toho začal Itamar Ben Avi vydávat i satirický list Chamor-Gamal (Osel-Velbloud).[5] Od února 1910 se deník ha-Cvi přejmenoval na ha-Or (Světlo), přičemž toto jméno už bylo užíváno dočasně dříve.[6] Vydávání listu bylo roku 1914 zrušeno rozhodnutím tureckých úřadů.